REINKARNACE | JAK VAŘÍME NAŠE ŘEMESLNÉ PIVA

Jako každý v této zemi, jsme byli ovlivněni pivní kulturou. Bohužel ta naše generace "Husákových dětí" už jen zažila průmyslový rozvoj tohoto odvětví, a ještě jsme dostali bonus, že to co jsme zdědili po svých předcích, bylo spekulativně prodáno do rukou nadnárodních koncernů řízených spolehlivě z Afrického kontinentu.

Mobirise

2010 "Všechno zlé, je na něco dobré"

Ale zpátky "Všechno zlé, je na něco dobré". Jmenuji se Jaroslav. V roce 2010 byla zahájena má mise Těšínské pivo Sachsenberg. Oprášil jsem starou knihovnu a navázal na zkušenosti svého prastrýce Rudolfa sládka v historickém Karvinském pivovaru (1860 - 1953), jež přenechal po sobě bohatou inspirativní stopu tohoto řemesla. Tím jsem začal hlouběji pátrat po kořenech vaření piva v Těšínské městské čtvrti, Na Saské Kupě "Sachsenberg", kde jsem se narodil. Pivo se zde vařilo od roku 1521 a to střídavě po právovárečných domech. Každé 2 týdny se vaření přestěhovalo do sousedního domu. Na každý právovárečný dům vycházelo hotové pivo jednou za 2 týdny.

Mobirise

2011 "Nového ducha do naší staré Těšínské hospody Na Saské Kupě"

V roce 2011 jsem vdechl "Nového ducha do naší staré Těšínské hospody Na Saské Kupě", oslovil jsem tehdy pana sládka Ivana Šubjaka z hostinského pivovaru v Kozlovicích jestli by mi vyšel vstříc a společně jsme uvařili první várku 500 litrů ležáku, tak se zrodil Sachsenberg. Vařily se malé objemy, plnili jsme ručně láhve a naše piva jsme prodávali na místních trzích a festivalech z plátěného stánku. Co mě na tom bavilo, byla reakce všech těch lidí, kteří začali otevírat se novému trendu a to chutí nefiltrovaného piva.

Mobirise

2013 "Jestli jednou ochutnáš, už zůstaneš" 

V roce 2013 jsme přišli jako jedni z mála z novými chutěmi piva, inspiraci jsem čerpal ve starých těšínských kronikách a zmínkách prastrýce Rudolfa, že chmel je přece bylina a je možné kombinovat i jiné koření, byliny či ovoce ke zpestření výsledné chutí samotného piva a tak jsme macerovali, macerovali, macerovali a nejednu várku vylili …, ale stálo to za to, náš Pepřový ležák, jsme vyřvali do světa, a ten pro nás začal novou etapu rozvoje naše mise explozí chutě čtyř druhů pepře.

Mobirise

2014 "Byli jsme nuceni hledat větší výrobní kapacitu" 

"Byli jsme nuceni hledat větší výrobní kapacitu" 2014 byla pivní revoluce v plném proudu a my jsme se stali součástí toho proudu. V mnoha polských barech a pubech jsme byli přítomní na střídajících se pípách a v lednicích. Tehdy jsem poznal kluky z pivovaru Bon v Zašové a dostali jsme příležitost vařit ve větší varně 2000 litrů, se zázemím 200 Hl tanků. A začalo nové šílenství se surovinami. Milan Kuráň tehdy přinesl zkušenosti ještě staré školy poslední gardy sládků původního studia za minulého režimu, kdy praxe probíhaly ve straých českých pivovarech hlavně v Plzni. Zrodily se nové nápady a styly piva typu svrchně kvašených, IPA, Pale Ale, americké, anglické, a ostatní exotické chmely.

Mobirise

2015 "Méně znamená někdy více"

2015 byl pro nás "Méně znamená někdy více", trh na to nebyl připravený a nefiltrované pivo v láhvích nebylo k tomu uzpůsobené. Doba si žádala nové řešení technologické vstupy a zcela jiný přístup.

Mobirise

2017 "Reinkarnace, Saxenberg"

2017 "Reinkarnace, Saxenberg" došlo k investicím a k rekonstrukci provozu a rozšíření kapacit v pivovaru Zašové. V meziobdobí jsme navázali vstřícný vztah s Lukášem a kluky z Mecon Servis s.r.o., kde máme k dispozici 1000 L varnu, tím jsme rozšířili výrobní možnosti. Náš tým přátel se rozrůstá, tak jako kapacity pro další budoucí expanzi. Máme k dispozici moderní stáčecí linky do láhví s možností filtrace, apod. pro ošetření doby spotřeby a zajištění kvality při přepravě na vzdálené trasy hlavně v letním období.

Mobirise

2019 "Experimenty jsou pro nás výhodou"

2019 "Experimenty jsou pro nás výhodou" Naše původní receptury jsme technicky zdokonalili a jsme na cestě přinášet stále nové trendy ve vaření speciálu typu IPA, Pale Ale, Kyselé piva apod.

Mobirise

2020 "Přinášíme piva s příběhem" 

2020 "Přinášíme piva s příběhem" nejen chuť a vůně, ale i silný příběh je pro nás inspirací pro vytvoření ojedinělých kombinací a představ, které uzavřeme do láhve jako Ducha doby, Když jej vypustíte, přenese vás na jiné místo. Ochutnejte a sdílejte pivní příběhy Raf pilotů. Saxenberg Raf Ipa 1941 veteran 👮♂ - Je pivní žitný speciál Rye India Pale Ale, ve kterém jsme snoubili národní symboly: české slady, polské žito, americké chmely a anglický příběh. Pivo jsme uvařili dle našeho varného postupu. Receptura vychází z osobních historek poválečných letců a datuje se v období 1941 - 1944, kdy letci z Československých a Polských peruti bojovali u Britského královského letectva. Pivo jsme uvařili na počest našim válečným pilotům. S recepturou se váže historka, kdy pivo bylo vařeno v jednom londýnském restauračním pivovaru na oslavu a čest našim hrdinům v boji o Británii. RAF Veteran Rye India Pale Ale je tmavě zlaté barvy. Pokud jde o aroma, mělo by dominovat výrazné chmelové aroma amerických chmelů s charakterem citrusových plodů, pryskyřice, borovice, exotického ovoce a květin. Ještě více se umocněna studeným chmelením. V pozadí může být zřetelné jemné sladové a žitné aroma.

ZAREGISTRUJ SE, AŤ SI PŘEČTEŠ JAKO PRVNÍ CO JE NOVÉHO ...

Prohlašuji, že jsme se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů a chci odebírat newsletter.  © Copyright 2010 - 2023 Saxenberg Řemeslný Pivovar - All Rights Reserved - Premium Czech Beer,
Hend Crafted by Saxenberg Brewery

Site was started with Mobirise